Општинска народна библиотека Опово
Кратак историјат
Општинска народна библиотека Опово је културна установа у општини Опово. Основана је 1951. године и била је саставни део Дома културе Олга Петров. Након затварања Дома културе, библиотека је постала његов правно-имовински наследник и регистрована 1995. године под пуним називом Општинска народна библиотека Опово. Поред своје основне делатности, библиотека обавља и стваралачке/уметничке делатности: организује позоришне представе, филмске пројекције, концерте, уметничке изложбе, едукативне радионице, издавачку делатност (објављује различите публикације, каталоге и програме), кинематографску продукцију, и др. У оквиру библиотеке су (поред седишта у Опову) и огранци у Баранди, Сефкерину и Сакулама, Галерија Јован Поповић од 1970. године, сцена Драган Бјелогрлић од 2016. године, спомен-соба (легат) Зорана Петровића од 2013. године. Матична библиотека задужена за рад Општинске народне библиотеке Опово је Градска библиотека Панчево.
Библиотечки фонд
Укупан број књига у фонду Општинске народне библиотеке Опово (подразумевајући збирно у свим огранцима у општини Опово), за 2020. годину је: 66.721 примерак књига (књижевност, дечја литература и научна литература). Библиотечка грађа смештена је у УДК систему. У 2012. години библиотека је приступила електронској обради фондова у COBIS систему и до 2020. године обрадила скоро 90% укупне књижне грађе. Проценат обухваћености становништва 7.32% што Општинску народну библиотеку Опово сврстава у сам врх народних библиотека у Војводини. Просторије библиотеке у Опову чине: позајмно одељење, дечје одељење са читаоницом, одељење за одрасле са читаоницом, архива.
Стара и ретка грађа
Најстарије књиге које библиотека има у свом фонду су Немачко-српски речник из 1886. године и Лексикон на мађарском језику из 1893. године. Стара и ретка грађа подељена је у четири групе: књиге издате од 1886. до 1908. (међу којима је и књига Под старим крововима К.Ш. Ђалскога из 1905), књиге издате од 1910. до 1928. године (Еурипидове драме из 1919, Целокупна дела Светозара Марковића из 1921, и др), књиге издате од 1929. до 1938. године (Пиквиков клуб Чарлса Дикенса из 1929, и др) и књиге издате од 1940. до 1950. године (Покојни Матија Паскал Луиђа Пирандела из 1940, и др).



Некњижна грађа
Програм библиотеке
Библиотека спроводи бројне радионице и културне програме за различите старосне и друштвене групе на основу промишњеног и тачно утврђеног годишњег плана и програма. Установа се труди да својим различитим садржајима допринесе анимацији, снажнијем развоју сензибилитета и нивоа интеракције са публиком, као и да оствари сарадњу са бројним институцијама, манифестацијама и појединцима кроз различите програме и активности.
Набавка књига и промоција књиге
Набавка књига у библиотеци ради се на основу статистике коришћених публикација, али и кроз разговор са корисницима. Набавка обухвата научну, историјску литературу, дечју књижевност, као и белетристику. Библиотека редовно учествује на конкурсима Министартсва културе и информисања Републике Србије и Покрајинског секретаријата за културу, информисање и односе са верскимз аједницама за набавку књига.
Током манифестација Дани књиге (април) и Дечја недеља (октобар) библиотека организује књижевне сусрете и разговоре, креативне и ликовне радионице у сарадњи са локалним основним школама и уметницима из свих области. Друштвено-ангажована радионица за децу Књига која нуди одговоре, финансирана од стране Покрајинског секретаријата за културу (2017) привукла је велику пажњу јавности, те је наставила да се одвија и кроз друге тематске програме. Задатак оваквих радионица је упознавање деце са основним концептом грађења књиге и настанка књижног блока.
Библиотека сваке године организује пријем и упис првака и том приликом деца се упознајуса радом библиотеке, распоредом одељења и библиотечког фонда, као и правима и обавезама корисника библиотеке.


Изложбе
Концерти и представе
Библиотека организује концерте класичне музике и то: концерт Живот је музика од 2018. године и даље (финансиран од стране Покрајинског секретаријата) који окупља музичаре и оперске певаче Народног позоришта из Београда, у циљу образовања млађе публике о значају филмске, оперске и класичне музике уопште, као и дечји концерт класичне музике Мој свет класичне музике који промовише младе ученике Музичке школе Јован Бандур са територије општине Опово.

Дигитализација
Општинска народна библиотека Опово ради на дигитализацији некњижне грађе и сређивању збирке која укључује плакате, фотографије, каталоге са програмских активности. План библиотеке је да у будућности оформи дигиталну читаоницу, реорганизује архиву и на тај начин омогући корисницима лакши и бржи приступ информацијама. У даљем раду, библиотека ће се фокусирати на дигитализацију старе и ретке грађе, али и завичајног фонда. Током година, библиотека је прикупљала локалне часописе, новинске чланке, исечке, књиге, списе и друге публикације о историји Опова и другим јавним институцијама, као и догађајима од јавног значаја. Ови подаци би требало да буду доступни широј публици, јер сведоче о развоју социјалног и културног идентитета локалне заједнице.
Издаваштво
Општинска народна библиотека своје програме представља и промовише и кроз издавачку делатност, која подразумева публиковање књига, као и пратећих каталога изложби и других садржаја. Од 1970. па све до данас, библиотека је објавила значајна дела из уметности, попут монографије Јована Поповића, Уроша Кнежевића, монографију Опова и монографију фонда Галерије Јован Поповић. Касније, наставља да објављује и књижевна дела локалних стваралаца и књижевника, али и дела која промовишу Банат и банатско стваралаштво. Последњих година, библиотека је издала значајан број публикација о Зорану Петровићу, као и два издања његове књиге Село Сакуле а у Банату. Крајем 2019. године библиотека је представила едицију Житељи Опова и том приликом започела публиковање мини књига/каталога о знаменитим личностима, уметницима, спортистима. Међу њима су: Славко Јовановић-први српски сниматељ, Коста Брадић, Јован Поповић, Зоран Петровић, Олимпијада Пупин, Јован Микић Спартак, Драган Бјелогрлић и многи други.
Књиге
- Јован Поповић, Никола Кусовац, 1971.
- Урош Кнежевић, Павле Васић, 1975.
- Банат, Ј.Ј. Ерлер, 2004. (у сарадњи са Историјским архивом из Панчева)
- Опово, Андреас Мајер, 2008. (у сарадњи са Историјским архивом из Панчева)
- Казабланка, Катарина Николић, 2009.
- Зоран Петровић, поводом 90 година од рођења, 2012. (у сарадњи са Градским музејом из Вршца)
- Село Сакуле а у Банату, Зоран Петровић, 2014. (у сарадњи са Историјским архивом из Панчева)
- Текстови о Зорану Петровићу и од Зорана Петровића, 2014.
- Игра једног часа, Катарина Николић, 2014.
- Фонд Галерије Јован Поповић Опово 1970-2014, 2014.
- Чудесна шума, Катарина Николић, 2015.
- Узајамно деловање живота и уметности: Пола века Галерије Јован Поповић, монографија 2021.
Едиција Житељи Опова
Едиција Житељи Опова представља знамените личности, уметнике, активисте, спортисте као и све оне који су својим ангажманом и животом допринели развоју идентитета локалне заједнице.
- Јован Поповић – сликар, 2019.
- Зоран Петровић – сликар и писац, 2019.
- Славко Јовановић – сниматељ, 2019.
- Коста Брадић – сликар, 2019.